پنجشنبه ١٣٩٩/٣/٨ - ١١:۴٢ Language: English | فارسی
گروه پژوهشي فشار قوي

گروه فشار قوي از بدو تاسيس پژوهشگاه نيرو در پژوهشكده انتقال و توزيع نيرو فعاليت خود را آغاز نموده و بعنوان يك گروه پيشرو  با انجام پروژه هاي حياتي براي صنعت برق، سعي بر آن دارد تا رسالت اصلي خود به عنوان يكي از متوليان اصلي تحقيقات در زمينه علوم فشارقوي در كشور را به انجام رساند. و در اين راستا آگاهي از دانش روز صنعت برق و دانش بكارگيري تكنولوژيهاي نوين در داخل كشور و بومي سازي آنها را از اولويتهاي خود قرار داده است.

از سوي ديگر اين گروه با درك مشكلات شركت‌هاي برق منطقه‌اي در استان‌هاي جنوبي كشور مبادرت به حل ريشه‌اي معضلات عايقي اين خطه نموده و بعنوان يك حركت بنيادي نقشه آلودگي در 8 استان كشور را با آزمون‌هاي ميداني و تحقيقات آزمايشگاهي استخراج و در اختيار قرار اين صنعت داده است. تهيه و تدوين استاندارد تجهيزات مناطق خاص نيز الگوي مناسبي براي انتخاب و استفاده  تجهيزات در مناطق خاص كشور در اختيار قرار داده است.

از طرف ديگر طراحي و راه‌انداري آزمايشگاه‌هاي فشار قوي، كليد فشار ضعيف، پيرسازي مقره هاي پليمري و اتصال كوتاه، قدمي هر چند كوتاه ليكن استوار براي خدمت‌رساني به شركت‌هاي توليدي (جهت بهبود كيفيت) و صنعت برق (كاهش هزينه‌هاي تعمير و نگهداري، كاهش ساعت قطعي و انرژي توزيع نشده و بهبود ضريب اطمينان شبكه) بوده است.

هم اكنون گروه فشار قوي با بهره‌گيري از كارشناسان با تجربه و متخصص آماده ارائه خدمات تحقيقاتي و آزمايشگاهي در زمينه تجهيزات عايقي و فشارقوي در صنعت برق كشور مي‌باشد.

  

محورهاي تحقيقاتي

به منظور نيل به اهداف فوق‌الذكر فعاليتهاي گروه فشار قوي در هفت زير مجموعه تقسيم‌بندي مي‌گردد. هر يك از اين بخشها شامل پروژه‌هايي مي‌باشند كه بخشي از آنها طي ساليان گذشته به انجام رسيده‌اند و يا در حال حاضر در دست انجام مي‌باشند. اين قسمتها به شرح ذيل هستند:

  • تجهيزات اندازه‌گيري فشار قوي
  • انتقال دانش فني و ساخت تجهيزات فشار قوي
  •  تحقيق و مطالعه درباره مواد عايقي جامد، مايع و گازي بويژه مقره ها و بوشينگهاي فشارقوي پليمري
  • راه اندازي آزمايشگاه‌ها و تجهيزات تست فشارقوي و قدرت
  • هماهنگي عايقي شبكه‌هاي قدرت، حفاظت در برابر اضافه ولتاژهاي گذرا، برقگيرهاي فشار قوي
  • تدوين استانداردهاي تجهيزات فشار قوي
  • تخمين عمر مقره ها و تجهيزات فشارقوي

 

تماس با ما : t&d@nri.ac.ir
بازدید : 2460 بار